Filc powstaje dzięki wełnie. Wełna jest najważniejszym surowcem do robienia ubrań. Pozyskuje się ją z wielu zwierząt, różni się wyglądem i właściwościami. Najbardziej popularna i najtańsza jest wełna owcza - choć wiele tu zależy od gatunku owiec, z których jest otrzymywana. Do grupy ekskluzywnych wełen zaliczamy tę pozyskiwaną z wigoni, kaszmir i moher pochodzące od kóz oraz angorę z królików
Filc wełniany składa się z wełny owczej, której włókna zostają zagęszczone do stałej struktury bez dodania substancji sklejających.
Wełna owcza Merynos (merino), o najcieńszych włóknach, ma puchową strukturę i jest pozyskiwana z rasy hiszpańskich merynosów, dziś hodowanych głównie w Australii i Nowej Zelandii. Wykorzystywana w butach, swetrach, skarpetach, bieliźnie oraz ubraniach sportowych. Lanolina zawarta w owczych włóknach ma właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne (sprawdza się w temperaturze od 20 do -20 stopni). Łączona jest z jedwabiem oraz kaszmirem w ubraniach luksusowych - płaszczach i garniturach, oraz z syntetycznym poliamidem w bieliźnie sportowej. A teraz trochę historii:Filc jest zjednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi,prawdopodobnie starszym od tkactwa.Ślady filcu znaleziono na terenie dzisiejszej Turcji a takąe w wiecznej zmarzlinie na Syberii.
Filc jest wciąż wytwarzany przez nomadów do wyrobu dywanów,namiotów i ubrań a także do codziennego użytku jako klasyczne jurty,czy też wyroby pod turystów,np dekorowane papcie. Czego się jeszcze można spodziewać po tym materiale?Wyobraznia ludzka nie ma granic,zobaczcie same jakie "cudeńka" cieszą nasze oczy i opróżniają kieszenie.
A oto propozycje na jesień,czyż nie inspirujące i ciepłe?
A ja jednak wolę......zrobić coś sama.Poznajcie Panią Annę ,artystyczną duszę,która projektuje,wykonuje,prowadzi firmę i kursy nauki filcowania.Stara się być na bieżąco z aktualnymi trendami panującymi na świecie.Nie to jednak mnie fascynuje ale sama sztuka dla sztuki,zrobienie od podstaw i poznanie technik.Tak to wygląda w realu.......
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz