sobota, 5 września 2015

Błędy?!

Kupujemy biżuterię, czasami bardzo drogą nosimy ją jakiś czas i nagle okazuje się, że traci ona swój dawny blask bardzo szybko, zbyt szybko, zupełnie jak bawełniana bluzka, która rozciąga się w praniu. Czasami odruchowo lub nieświadomie doprowadzamy nasze błyskotki do opłakanego stanu, oto kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas ich noszenia:
1. Spanie w biżuterii to gwarancja odkształceń, zarysowań, pęknięć, wgnieceń. Najbardziej wrażliwe są łańcuszku tzw „żyłki”, łamliwe, gładkie oraz wszelkiego rodzaju wyroby dmuchane, częste są wgniecenia i zarysowania. Obowiązuje zasada biżuteria jak odzież – ściągaj przed snem.
2. Domowe porządki w pierścionkach po babci – większość Polek niestety nie ma nawyku ściągania biżuterii do prac domowych, a działanie detergentów, środków piorących, wybielających i szorujących ma drastyczny wpływ na powierzchnie biżuterii, a często też i na kamienie szlachetne, w szczególności perły. Albo ściągajmy biżuterię przed wykonywaniem porządków albo zakładajmy gumowe rękawiczki.
3. Ćwiczenia i uprawianie sportu – odradzamy, dlaczego? Pot, a także chlor w basenie źle wpływa na kruszce, ściągnijmy lepiej biżuterię nawet jeżeli jest to łańcuszek, z którym nigdy się nie rozstajemy. Pierścionki i wszelkiego rodzaju ciasne bransoletki też nie są dobrym pomysłem. Przy wysiłku fizycznym nasze ciało nabiera objętości, puchnie, pierścionki ciężko schodzą z palca, często uciskając. Jest to zwyczajnie niezdrowe.
4. Perfumy psiknięte na szyję, dekolt, nadgarstki i za uszami czyli wszystkie miejsca gdzie może pojawić się jakaś ozdoba. Błąd! Alkohol zawarty w perfumach ma zły wpływ na powierzchnię biżuterii, metale czernieją, a wszelkie rodzaju masy perłowe raczej źle znoszą tego rodzaju substancje.
5. Chemia a zamiana wyglądu biżuterii. Jest cała masa sytuacji w których można uszkodzić cenne błyskotki. Warto wiedzieć, że powłoka ciemniejsza w oksydowanych wyrobach może się rozjaśnić po użyciu silnego płynu do czyszczenia srebra, ale nie tylko po nim. Wyroby piaskowane z matową powierzchnią wybłyszczają się po częstym pocieraniu. Ażurowe wyroby, misternie utkane oprawy kamieni – tego rodzaju biżuteria powinna być zakładana na specjalne okazje, bardzo ciężko usunąć z zakamarków brud, kurz i np. resztki mydła.

Może więc nie są to błędy lecz przyzwyczajenia lub wymówka braku czasu?
Jak zwał tak zwał ,zawsze jednak szkoda,prawda?





















1 komentarz:

  1. w zasadzie nosilabym wszysko, bardzo mi sie podoba ten styl...

    OdpowiedzUsuń